Loe meie soovitused läbi ja püüa neid täpselt täita. Nii on võimalik saavutada parim ravitulemus.

SuuhügieenHoolitse oma suuhügieeni eest, harja hambaid kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga. Hambaid harja pehme hambaharjaga, liigse jõu vältimiseks hoia harja sõrmede vahel nagu pliiatsit. Soovitav on kasutada tehnikat, mille puhul harjased on suunatud poolviltu,45 kraadise nurga all, igemevakku ning harjata lühikeste ringjate liigutustega. Hambahari ei ulatu puhastama hambavahesid, seepärast peaks lisaks kasutama abivahendeid. Harjamisvõtteid võid uurida oma raviarstilt või internetist. Pööra tähelepanu oma toitumisharjumustele. Söögikordade vahe võiks olla 3 tunnine. Eelista juua vett.

1) Kui tuimestus möödub, võib esineda haava valulikkust ning ebamugavustunnet. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust. Valu leevendamiseks kasutage apteegis ilma retseptita väljastatavaid valuvaigisteid. Tõhusad on ibuprofeeni sisaldavad valuvaigistid või mitmekomponendilised valuvaigistid.

2) Turse tekke vältimiseks jahuta haava piirkonda. Selleks aseta jääkott (suuväliselt) lõikushaava piirkonda.

3) Mitte mingil juhul ära aseta haavale kompresse (kummeli-, viinakompress jne.)

4) Esimesed tunnid pärast protseduuri võid kogeda kerget nõrkustunnet. Paari päeva jooksul ei ole soovitav tegeleda füüsilist pingutust nõudvate ettevõtmistega.

5) Kui haavale on asetatud spetsiaalne haavakate, ei tohi süüa umbes kahe tunni vältel. Ka hiljem on soovitav süüa pehmemaid toiduaineid kuni haavakatte eemaldamiseni. Hammaste harjamisel püüa haavakatet mitte vigastada ning ära kasuta lõikuse järgselt elektrilist hambaharja.

6) Järgi täpselt arsti ettekirjutusi ning tarvita skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente.

7) Loputa haava kahe nädala jooksul kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga.

1) …võib ravitav hammas olla pisut tundlik. See on tingitud juurekanalisse paigaldatud medikamendist.

2) …ei tohi süüa umbes kahe tunni jooksul, sest hambale on asetatud ajutine täidis.

3) …järgi täpselt arsti poolt koostatud raviplaani.

4) …arvesta, et kui hammas on devitaliseeritud (st. nö.”suretatud”) ja paigaldatud juuretäidis(ed), tuleb seda hoolimata valu või tundlikkuse puudumisest umbes aasta pärast kontrollida ning teostada kontrollröntgen. Ka edaspidi on soovitav paari aastase vahega kontrollülesvõtted teha, et olla kindel ravi edukuses.

1) …võib hammas olla pisut hell ning tundlik peale hammustades. Selline hellus võib püsida paarist päevast paari nädalani. Enamasti kaob tundlikkus siiski mõne päeva jooksul ning muretsemiseks ei ole põhjust. Kui aga hamba hellus püsib või tekivad spontaansed valuhood, tuleks kiirelt uuesti hambaarsti poole pöörduda, sest hammas võib olla põletikuline või on hambatäidise kontakt jäänud “kõrgemaks”.

2) …kui hambatäidis on kare või takerdub hambaniit hambavahe puhastades, juhi sellele arsti tähelepanu ning palu täidist viimistleda. Sellised viimistlemata piirkonnad koguvad kergesti hambakattu ning võivad tulevikus põhjustada sekundaarkaariest ehk lihtsamalt öeldes tekib hambatäidise kõrvale uus hambaauk.

Proteesid1) …võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav. Ole kannatlik ning püüa proteesi hoolimata ebamugavustundest kanda, sellega on võimalik harjuda! Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad ning suu peab uue olukorraga harjuma. Selle aja jooksul eemalda protees vaid selle puhastamseks ning kanna proteesi ka öösiti. Hiljem tuleb see ööseks siiski kindlasti eemaldada.

2) Kui protees ei ole suus, tuleb see paigaldada niiskesse veeklaasi või niiske salvrätiku sisse pakituna spetsiaalsesse karpi. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks. Samuti võib protees kootuda ning tunduda ebatäpsena.

3) Proteesi tuleb kaks korda päevas hoolikalt puhastada. Proteese tuleb pesta voolava vee all ja kasutada proteeside puhastamiseks mõeldud vahendeid (vees lahustuvad tabletid), mis aitavad proteese desinfitseerida. Samuti võib vajadusel kasutada spetsiaalset pehmet harja. Hambapastaga ei ole soovitav proteese puhastada, sest pasta on liialt abrasiivne ja võib proteesi pinda kahjustada. Eriti hoolikalt tuleb puhastada tugihoideklambrite piirkonda. Proteesihooldustooteid saab osta apteegist.

Kroonid ja silladKroonide ja sildproteeside puhul pööra erilist tähelepanu hügieenile.

Abivahendina kroonide puhul saab hambavahesid puhastada hambaniidiga. Selleks võib niidi ümber sõrmede keerata või kasutada spetsiaalset hambaniidihoidjat.

Niit viia lühikeste edasi-tagasi liigutustega hammaste vahele, puhastada naaberhammaste pinnad kuni igemeservani kolme-nelja üles-alla-liigutustega. Sildproteesi puhastamiseks tõmmatakse niit selleks mõeldud nõelaga sildproteesi alt läbi ja liigutades seda edasi-tagasi saab ka vahelüli puhtana hoida.

Suuremate hambavahede ja silla vahelülide alt puhastamiseks võib kasutada ka väikest pudeliharja meenutavat hambavaheharja e. sooloharja.

ImplantatsioonEt ravitulemus kestaks pikka aega, on hädavajalik pidev ja hoolas suuhügieen. Implantaadi vaenlane on hambakatt. On ainult üks lahendus – hambaid tuleb pesta peale sööki, hommikuti ja enne magamaminekut.

Paranemine suuõõnes toimub kiiresti. Paaril esimesel päeval võib operatsiooniala olla valus ning pisut veritseda. Samuti võib esineda mõõdukas turse. Vältida tuleb märgi kompresse põsele. See suurendab pehmete kudede turset. Suhu, haavale võib asetada kummeli- või saialilleteega immutatud marlitampoonid. Kui haav veritseb, võta ühendust oma hambaarstiga. Õmblused eemaldatakse 1-2 nädalat hiljem. Pärast lõikust asetatakse suhu marlitampoonid ja lastakse hambaid kõvasti koos hoida ~ 30 minutit. Nii peatatakse esmane verejooks.
Operatsioon teostatakse tavaliselt kohaliku tuimestusega.
Pärast operatsiooni ei ole soovitav kuni tuimestuse kadumiseni süüa ega juua midagi sooja, kuna suu limaskest on tundetu ja seda võib kergesti põletada.

Esimese nädala jooksul peale implantaadi paigaldamist:

1) Väldi koormavaid tegevusi (sportimine, matkamine, saun, raskete asjade tõstmine).
2) Ära joo kohvi, kanget teed, piimatooteid, alkoholi esimese kahe päeva jooksul peale operatsiooni.
3) Ära suitseta.
4) Loputa oma suud peale igat söögikorda leige veega.
5) Puhasta oma igemeid ja hambaid regulaarselt. Implantaadi piirkonda eriti hellalt ja hoolikalt.
6) Ära kasuta veesurvega või elektrilist hambaharja.
7) Esimesel kahel päeval pärast operatsiooni hoia implantaadi piirkonnas külmakotti. Aseta rätik põse ja külmakoti vahele. Ära hoia jääkotti kauem kui 20 minutit.
8) Kui sul on äravõetav protees samal lõualuul, kuhu pandi implantaat, ära kanna seda esimese nädala jooksul.

Järgmise 4-6 nädala jooksul:

1) Väldi koormavaid tegevusi
2) Puhasta oma hambaid, igemeid ja implantaate järgides arsti nõuandeid
3) Ära suitseta
4) Kanna kogu aeg ajutist proteesi (kroon, lahas, äravõetav plaatprotees) Puhasta seda peale iga söögikorda.
5) Pärast rasket operatsiooni (nt luusiirdanmist) ära kanna oma proteesi 6 kuud. Pärast kergemat operatsiooni korrigeeritakse olemasolevat proteesi, et seda saaks kasutada.

Paranemine on võimalik ainult siis, kui implantaat on luusse õigesti asetatud. Sellepärast peab jälgima, et implantaadi regiooni söömise ajal ei koormaks. Samuti e tohi implantaadi piirkonda pidevalt keele või sõrmega katsuda. Paranemine kestab ~ 6 kuud. Kui on teostatud ka luusiirdamne võib see aega võtta 9 kuud või kauemgi. Tegelik paranemisaeg sõltub sinu enda organismist (immuunsüsteemi tegevusest, regeneratiivsete protsesside kiirusest jne).

Paranemise järgselt (~ 6-12 kuud), kui implantaadi kruvi on tugevalt luu sisse kinnitatud, tehakse lõplik restauratsioon.

Esimesel seansil võetakse hammastest jäljendid. Selleks kasutatakse kummist materjali, mis pannakse jäljenduslusikale ja asetatakse suhu. Jäljendist tehakse mudel. Mudeli järgi teeb hambatehnik korrektse lõpptöö, olgu selleks kroon, sild või äravõetav protees.